קרן תגר, גלריה אלפרד

"בגיל שלוש ושלושים הפסקתי לפחד"
קרן תגר, גלריה אלפרד
אוצרת: מרב זקס-בית לוי
צילום: ליאת אלבלינגבתערוכה "בגיל שלוש ושלושים הפסקתי לפחד" מוצגות מבחר עבודות שיצרתי בשלוש השנים האחרונות. רבות מן העבודות הופיעו בבלוג האיור האישי שלי, שהעיסוק בו מגיע לסיומו עם פתיחת תערוכה זו.

ב-2010 פתחתי את הבלוג "Drawing Diary", כדי ליצור לעצמי פלטפורמה עצמאית לתצוגה, וכדי שאוכל לעסוק בחופשיות במה שמעניין אותי, מבלי להידרש לעניין הקטלוג המקובל והמגביל "איור / אמנות".

כאן פשוט עשיתי.

בבלוג הצגתי באופן יום-יומי את העבודות שנוצרו בעקבות רישום שיטתי ואובססיבי, שנועד לשמר את הימים, לייצר פיסות זיכרון של דברים חולפים.

אני מוטרדת מאוד מהזמן שעובר ואוזל. אני מרגישה אותו נושף בעורפי כל הזמן. השנה, התחושה המעורפלת שמלווה אותי שנים, התגלגלה למצב קונקרטי כשהתגלה שאני חולה.

הצורך לצייר מציל אותי ומוציא אותי מהמיטה.

בעבודות שלי אני מעבדת שוב ושוב כמה נושאים מרכזיים: חלומות, פחדים, יופי, געגוע. התהליך הזה מסייע לי להתמודד עם המצב הבלתי-נסבל של המודעות למוות ועם תנועת המטוטלת התמידית בין ייאוש לתקווה. נקודת המבט הזאת, שנשמעת על הנייר מאד קודרת ומדכאת, מובילה אותי למקומות של פליאה והיקסמות. כל דבר מספיק חשוב: חלום שכמעט נשכח, פיסת נוף אגבית בחלון, חולצה שהושלכה סתם כך על כיסא.

העבודה היום-יומית שלי היא מהירה יחסית (בעיקר רישום בעפרון ובפורמטים קטנים) ולכן אני מסיימת וממשיכה מיד הלאה. אל הרגע הבא. הרגשתי שאסור לי להפסיק, כי אין מספיק זמן לכל הרעיונות והמראות שעלי לשמר דרך הרישום.

באמצעות התערוכה אני מרשה לעצמי לעצור לרגע.

השם "בגיל שלוש ושלושים הפסקתי לפחד" הופיע לראשונה בעבודת טיפוגרפיה שיצרתי במהלך השנה האחרונה – שנה שבה הקרבה למוות איינה את רוב הפחדים שהגבילו את חיי עד כה.

במידה רבה, תערוכת היחיד הראשונה שלי היא תוצאה של חוסר-הפחד החדש הזה.


קרן תגר, נולדה בישראל ב-1979, חיה ועובדת בתל אביב. בוגרת בהצטיינות של בצלאל, אקדמיה לאמנות ולעיצוב ירושלים. עם סיום הלימודים זכתה בפרס ע"ש הצייר, המאייר ואיש "בצלאל", יוסי שטרן ז"ל. 

ב-2006 הקימה סטודיו לאיור ולעיצוב גרפי ועבדה כמאיירת בעיתונים ובמגזינים שונים בישראל, באירופה ובארה"ב ("הארץ", "עלמה", "Empty Mag", "NYLON",  "A5"). בנוסף, איירה ספרי ילדים וכריכות ספרים עבור "עם עובד", "הקיבוץ המאוחד", "כנרת זמורה-ביתן דביר" ו"כתר". עבודותיה התפרסמו באנתולוגיות בינלאומיות של איור עכשווי ("The Sourcebook for Contemporary Illustration", "Collins Design", "Three by Three", "Illustration Manual").

תגר הציגה עם כנרת לוריא פרוייקט משותף ("The ruby wood project") במסגרת פצ'ה קוצ'ה תל אביב 2010

אין תגובות: